Centrum bezpieczeństwa

Ochrona przed wirusami

Czym są wirusy i jakie mogą być skutki ich działania

Wirusy to fragmenty kodu, które instalują się na komputerze w celu wyrządzania szkód. Konstrukcja wirusów umożliwia ich samoistne rozprzestrzenianie się na wiele połączonych ze sobą w Internecie komputerów.

Niektóre wirusy są tylko uciążliwe, podczas gdy inne sprawiają poważne problemy: spowalniają pracę komputera, usuwają i wykradają poufne informacje bądź całkowicie uniemożliwiają pracę komputera.

Większość wirusów do rozprzestrzenienia wymaga pewnych działań ze strony użytkownika — udostępnienia lub pobrania zainfekowanych plików, otwarcia załączników z wiadomości e-mail itp.

Jak się chronić

  1. Na bieżąco aktualizuj oprogramowanie przeglądarki i system operacyjny
    Przeglądarki internetowe, na przykład Internet Explorer, są stale aktualizowane za pomocą poprawek, które zwiększają ich odporność na najnowsze wirusy. Najpewniejszym źródłem aktualizacji jest strona WWW producenta przeglądarki. Równie istotne jest bieżące instalowanie poprawek systemu operacyjnego, które znajdziesz na stronie producenta systemu.
  2. Zainstaluj program antywirusowy i aktualizuj go na bieżąco
    Dobrze skonfigurowany system ochrony antywirusowej zabezpiecza komputer poprzez automatyczne wykrywanie znanych wirusów i skanowanie pobieranych danych. Wśród popularnych producentów oprogramowania antywirusowego warto wymienić McAfee Security, Symantec, Computer Associates, F-Secure i Trend Micro. Ponieważ wciąż pojawiają się nowe, co raz groźniejsze wirusy, ważne jest regularne aktualizowanie programu antywirusowego.
  3. Zainstaluj zaporę sieciową (firewall)
    Część hakerów spędza czas na wyszukiwaniu komputerów podatnych na atak, tzn. takich, do których mogą uzyskać dostęp poprzez Internet lub sieć lokalną. Firewall monitoruje ruch między komputerem a siecią, blokując komunikację nieupoważnionym programom oraz wyłączając porty, za pośrednictwem których hakerzy mogliby uzyskać dostęp do Twojego komputera. W ten sposób komputer staje się dla nich niewidoczny.