Centrum bezpieczeństwa

Bezpieczne kupowanie

Stosuj poniższe porady w praktyce, aby Twoje transakcje były udane i bezpieczne.

Najważniejsze zasady

 1. Przed zakupem uzyskaj jak najwięcej informacji o sprzedawcy i oferowanym przez niego przedmiocie. Gdy masz wątpliwości, zadaj sprzedawcy pytania i jeśli nie odpowie lub odpowiedź jest niejasna, nie kupuj u niego.
 2. Zawsze finalizuj transakcje za pośrednictwem eBay, ignoruj oferty kupna lub sprzedaży poza serwisem.
 3. Aby rozwiązać ewentualne spory, kontaktuj się bezpośrednio ze sprzedawcą.

Jak kupować bez obaw

 • Wybór przedmiotu
  Uważnie przeczytaj opis przedmiotu i obejrzyj zdjęcia, co ułatwi Ci podjęcie decyzji i może oszczędzić rozczarowań. Zwróć uwagę np. na dane techniczne, rozmiary i stan przedmiotu oraz na ewentualne wady lub uszkodzenia.
 • Wynik opinii sprzedawcy
  Sprawdź kartę opinii sprzedawcy, aby zobaczyć, jaką ma reputację. Każdy komentarz i ocena pozwala poznać historię oraz doświadczenia sprzedawcy i pomoże podjąć decyzję.
 • Skontaktuj się ze sprzedawcą
  Jeśli masz wątpliwości co do przedmiotu, skontaktuj się ze sprzedawcą jeszcze przed zakupem. Na stronie aukcji znajdziesz łącze Zadaj pytanie.
 • Oferty drugiej szansy
  Nie wygrałeś(łaś) aukcji upatrzonego przedmiotu, ale już po jej zakończeniu sprzedawca ponownie oferuje Ci jego zakup.Sprawdź, czy otrzymana oferta drugiej szansy nie jest oszustwem.

Jak bezpiecznie płacić za zakupy

 • System PayPal
  PayPal to szybka i bezpieczna forma płatności za transakcje krajowe i międzynarodowe. PayPal oferuje bezpłatną ochronę kupujących, dzięki której możesz otrzymać pełny zwrot płatności, jeśli nie otrzymasz towaru lub gdy różni się on od opisu w aukcji.
 • Zalety i wady różnych form płatności
  Wybierz formę płatności, która Ci najbardziej odpowiada. Najbezpieczniejsze formy płatności pozwalają prześledzić przepływ pieniędzy oraz zapewniają ochronę zakupów.
 • Błyskawiczne przekazy pieniężne
  Nigdy nie płać przy użyciu błyskawicznych przelewów gotówki, takich jak Western Union czy MoneyGram. Jeżeli płacisz komuś, kogo nie znasz, te formy płatności są bardzo ryzykowne.
 • Transakcje poza serwisem eBay
  Nasze zasady zabraniają namawiania do zakupu lub sprzedaży poza serwisem. Jeśli uczestniczysz w takich transakcjach, nie możesz korzystać z funkcji serwisu, np. systemu opinii.

Jak rozwiązywać problemy z transakcjami

Jeśli masz problemy, których nie możesz rozwiązać samodzielnie, skontaktuj się z nami.