Centrum Bezpieczeństwa

Ochrona hasła i tożsamości

Dlaczego należy chronić swoje hasło

Twoja nazwa użytkownika i hasło umożliwiają dostęp do konta w serwisie eBay. Nazwa użytkownika pełni rolę identyfikatora w serwisie eBay, a hasło jest kluczem do konta. Zarówno Twoja nazwa użytkownika, jak i hasło, nie powinny mieć związku z adresem e-mail ani z żadnym innym kontem internetowym. Przestępcy internetowi, którym uda się przechwycić Twoją nazwę i hasło, mogą uzyskać dostęp do Twojego adresu zamieszkania, numeru konta lub karty kredytowej.

Co możesz zrobić

 1. Monitoruj swoje konta
  Na bieżąco sprawdzaj stan swoich kont, które prowadzisz w banku, u operatora telefonicznego lub w sklepie internetowym. regularnie sprawdzaj także wyciągi z karty kredytowej i zgodność wszystkich transakcji.
 2. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości e-mail z prośbami o podanie informacji osobistych
  Nigdy nie podawaj w wiadomościach e-mail żadnych informacji finansowych i osobistych, takich jak numer konta bankowego czy hasło do konta, a także nie otwieraj załączników z wiadomości e-mail od nieznanych nadawców.
 3. Używaj trudnych do odgadnięcia, niepowtarzalnych haseł
  Wiele osób używa haseł, które można łatwo odgadnąć — swoich dat urodzenia, imion członków rodzin, a nawet własnych nazw użytkownika. Dobre hasła zawierają kombinację wielkich i małych liter oraz cyfr i symboli, a także są unikalne dla danego konta. Niepowtarzalność haseł jest ważnym zabezpieczeniem w przypadku, gdy niepowołana osoba zdobędzie jedno z Twoich haseł.

Co zrobić, gdy padniesz ofiarą kradzieży tożsamości

Czasami może upłynąć wiele miesięcy, zanim dowiesz się o kradzieży informacji osobistych. Gdy tylko wykryjesz, że jesteś ofiarą takiej kradzieży:

 1. Skontaktuj się z policją i zgłoś przestępstwo.
 2. Zdobądź kopię wyciągu z rachunku bankowego, aby móc udowodnić, że inna osoba posługuje się Twoimi danymi.
 3. Skontaktuj się z bankiem i kredytodawcami i poinformuj ich o zaistniałym oszustwie. W przeciwnym razie mogą Cię obciążyć spłatą wszelkich powstałych zobowiązań.
 4. Sprawdzaj historię transakcji przy użyciu karty kredytowej.