Wózki dziecięce — poradnik dla kupujących


 Poradniki


Wózki dziecięce — poradnik dla kupujących


Krótki spacer czy dłuższa wyprawa — właściwy wózek to podstawa. Przy wyborze wózka powinieneś brać pod uwagę przede wszystkim wiek dziecka, a także Twój styl życia i budżet, bezpieczeństwo wózka oraz, oczywiście, wygodę dziecka.

Jak wybrać właściwy wózek


Jak wybrać właściwy wózek

Niewykluczone, że zanim Twoje dziecko osiągnie wiek czterech lat, będziesz potrzebował więcej niż jednego wózka. Serwis eBay oferuje duży wybór wózków dziecięcych , więc z łatwością znajdziesz odpowiedni model w odpowiednim czasie, a nawet sprzedasz ten, z którego Twoje pociechy już wyrosły.

Wózki wielofunkcyjne

Wszechstronne wózki wielofunkcyjne mogą pełnić rolę fotelika samochodowego, nosidełka i wózka. Producenci tacy jak Chicco i Graco oferują modele wózków, które mogą rosnąć z dzieckiem przez lata. Wózki wielofunkcyjne są dostępne w wielu formach i rozmiarach, więc jeśli żyjesz w ruchu, możesz znaleźć także lekki, składany model. Produkty tego typu mają mnóstwo elementów dodatkowych. Niektóre modele mają nawet wbudowane głośniczki, na których można odtwarzać muzykę lub bajki. Jeśli chcesz kupić taki wózek, a masz ograniczony budżet, zastanów się, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze, i poszukaj modelu, który je oferuje.

Wózki duże i średnie

Paradoksalnie, im mniejsze dziecko, tym większy musi być wózek dla niego. Duże i średnie wózki często mają amortyzowane zawieszenie, duże koła i hamulce, dzięki którym dziecko podróżuje wygodnie i bezpiecznie. Takie wózki mają także grube materacyki, osłony przeciwdeszczowe, kosze na różne przedmioty i tak dalej. Wiele większych wózków można modyfikować w miarę, jak dziecko rośnie — aż do momentu, gdy nauczy się chodzić.

Duże wymiary takich wózków mogą stanowić problem, jeśli codziennie musisz pokonywać schody lub kluczyć między półkami w sklepach — w takim przypadku przyjrzyj się raczej wózkom średniej wielkości. Wózki w rozmiarze średnim mają aluminiowe ramy i mogą ważyć nie więcej niż 7 kilogramów.

Wózki lekkie

Lekkie wózki dziecięce są zwrotne i wygodne na spacerach po parku, przy załatwianiu spraw w mieście, a także w podróży, ponieważ wiele modeli po złożeniu zmieści się w bagażniku samochodu, a w samolocie — w schowku nad siedzeniami. Lekkie wózki, nazywane „parasolkami” z powodu wygiętych rączek, są także niedrogie, możesz więc pozwolić sobie na kupno takiego modelu jako uzupełnienia większego, używanego na co dzień.

Choć nie mają sobie równych, jeśli chodzi o możliwość przenoszenia i lekkość, wózki te nie są tak solidne jak duże i średnie wózki opisane powyżej. Aby zawsze użytkować wózek w sposób bezpieczny, pamiętaj, aby zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Na przykład zabronione jest wieszanie torebek, plecaków i toreb z zakupami na rączkach lekkich „parasolek”, a także przewożenie niemowlaków poniżej trzech miesięcy w pozycji innej niż na leżąco.

Wózki głębokie

Wózki głębokie to wyraźny komunikat: „jadę solidnym i stylowym wózkiem, a moja mama wie, co jest bezpieczne”. Drogie wózki głębokie z górnej półki to nie tylko wygląd — modele dobrych firm będą służyć przez lata. Zwykle można ich używać jako wózków głębokich dla noworodków i niemowlaków, a także jako spacerówek dla dzieci w wieku 3–4 lat. Typowy model zaawansowany ma bardzo duże koła, zdejmowane ochraniacze, ruchome miękkie wkładki, kosze na różne przedmioty i dwa hamulce.

Klasyczne wózki głębokie retro są raczej ciężkie i szerokie, ale nowsze modele mają wytrzymałe aluminiowe ramy, dzięki którym ich waga nie jest wielkim problemem.

Wózki do joggingu

Rodzice-biegacze mogą sprawić sobie wózek do joggingu, który ma opływowy kształt i bardzo duże koła. Z takim wózkiem możesz przemierzać ścieżki nie tylko w mieście, ale i poza nim. Jeśli lubisz dłuższe wycieczki lub biegi, możesz zacząć zabierać ze sobą dziecko w takim wózku, gdy skończy ono sześć miesięcy. Lekkie ramy i duże koła przypominające rowerowe sprawiają, że wózki tego typu z łatwością poruszają się po nierównym terenie z prędkością „biegową”, a układ trzech kół — że wyglądają nowocześnie i sportowo. Pamiętaj, że niektóre wózki trójkołowe mają tylko dobrze wyglądać, ale nie są przeznaczone do joggingu, więc jeśli na poważnie szukasz wózka do joggingu, upewnij się, że dany model jest do tego odpowiedni.

W przypadku wózków do joggingu najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo, więc szukaj wyłącznie modeli mających 3- lub 5-punktowe pasy. Niektóre modele mają hamulce ręczne i inne dodatki, na przykład kieszonki, koła terenowe i amortyzowane zawieszenie.


Do góryDo góry

Jak wybrać wózek dla wieloraczków


Jak wybrać wózek dla wieloraczków

Jeśli masz do przewiezienia dwójkę lub więcej dzieci, potrzebujesz specjalnego wózka. Wózki podwójne i potrójne pozwalają wygodnie i bez wysiłku przewozić dwie lub trzy pociechy. Jeśli jedno z dzieci wyrosło już z wózka albo spędza popołudnie u babci, jedno z siedzeń nada się doskonale do przewożenia zakupów lub rzeczy drugiego dziecka. Pamiętaj, że noworodki przewożone w wózkach muszą leżeć, a nie siedzieć.

Podwójne wózki spacerowe

Podwójne wózki spacerowe dzielą się na dwa typy: „tandem” i „obok siebie”:

 • Wózki typu „tandem”: W wózku typu „tandem" dzieci siedzą jedno za drugim (jak rowerzyści na tandemie) lub twarzami do siebie. W niektórych modelach tylne siedzisko jest umieszczone nieco wyżej, dzięki czemu oba maluchy mogą podziwiać widoki. Jeśli dzieci są w różnym wieku, poszukaj modelu, w którym jedno z miejsc rozkłada się na płasko — Twoja młodsza pociech a będzie mogła leżeć, a starsza — siedzieć.

 • Wózki typu „obok siebie” : W wózku typu „obok siebie” dzieci siedzą ramię w ramię.

Oba typy wózków podwójnych mogą mieć wszystko, co oferują wózki pojedyncze, na przykład „budki”, osłony przeciwdeszczowe, hamulce na kołach, uchwyty na napoje dla rodziców oraz lekką, składaną konstrukcję. Kupując wózek podwójny, zawsze zwracaj uwagę także na pasujące paski (więcej informacji na temat bezpieczeństwa).

Wózki dla trójki i czwórki dzieci

Wózki potrójne i wózki dla czwórki dzieci, dzieci są mniej popularne, ale i tak łatwo dostępne w serwisie eBay. Popularni producenci to Peg Perego i Inglesina.


Do góryDo góry

Jak wybrać akcesoria do wózka


Jak wybrać akcesoria do wózka

Dla każdego typu wózka możesz dobrać odpowiednie akcesoria, dzięki którym wózek będzie jeszcze bardziej funkcjonalny i wygodny zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka.

 • Osłony przeciwdeszczowe i pokrowce: Osłony przeciwdeszczowe i pokrowce to wykonane z tworzyw sztucznych płachty, które chronią dziecko przed zmoknięciem (przynajmniej od deszczu). Niektóre z nich pokrywają cały wózek, włącznie z kołami.

 • Parasolki: Producenci oferują mocowane do wózków parasole, które chronią dziecko przed słońcem i odblaskami światła.

 • Siatki przeciw owadom: Siatki przepuszczają świeże powietrze, ale nie dopuszczają do wnętrza wózka żadnych owadów.

 • Uchwyty i kosze: Do wielu modeli wózków można dokupić dołączane tacki, uchwyty na kubki z napojami i kosze. W koszach można przewozić dziecięce kosmetyki i ciuszki albo jedzenie potrzebne na dłuższych spacerach. Kosze są zwykle mocowane nisko, poprawiając stabilność wózka. Pamiętaj, aby nigdy nie mocować ani nie kłaść wysoko na wózku ciężkich przedmiotów, które mogłyby go przewrócić.

 • Zabawki: Mali pasażerowie mogą do woli bawić się podwieszanymi maskotkami i innymi zabawkami mocowanymi do wózka. Wiele takich zabawek jest mocowanych za pomocą rzepów lub klipsów i może być używanych także w innych wózkach, fotelikach samochodowych i łóżeczkach. W serwisie eBay znajdziesz produkty firmy oferujących zabawki do wózków, takich jak Fisher-Price.

 • Materacyki i wkładki: Wiele wózków ma wyjmowane zagłówki i wkładki. Dostępne są także zagłówki projektowane specjalnie dla wózków dziecięcych.

 • Regulowane rączki: Jeśli wózek nie ma regulowanych rączek, możesz dokupić odpowiednie elementy przedłużające, dzięki którym wózek będą mogły wygodnie prowadzić osoby o różnym wzroście.

 • Lusterka : Jeśli chcesz mieć dziecko stale na oku, przymocuj do wózka lusterko.

 • Torby: Odpowiednia torba ułatwi Ci przenoszenie złożonego wózka.


Do góryDo góry

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka


Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka

Kupując wózek dla dziecka, przede wszystkim zwracaj uwagę na jego bezpieczeństwo. Upewnij się, że dany wózek ma wszystkie potrzebne zabezpieczenia i naucz się bezpiecznie go używać. Poniżej przedstawiamy kilka porad, dzięki którym Ty i Twoja pociecha będziecie bezpieczni i zadowoleni.

Standardy bezpieczeństwa wózków dziecięcych

Wiele produktów dla dzieci, w tym wózki spacerowe i głębokie, jest badanych i atestowanych przez Państwowy Zakład Higieny. Jeśli wózek ma atest PZH, możesz być pewny, że przeszedł testy stabilności i bezpieczeństwa. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z PZH.

Cechy zwiększające bezpieczeństwo

Nic nie zastąpi wiedzy na temat bezpieczeństwa dziecka, którą powinieneś zdobyć, zanim kupisz dla niego wózek — tylko Ty możesz ocenić pod tym kątem wózki sprzedawane w serwisie eBay. Czytając opisy przedmiotów i oglądając ich zdjęcia, zwracaj uwagę na wózki, które mają następujące cechy zwiększające bezpieczeństwo:

 • Stabilność: Wózki zwykłe i wielofunkcyjne powinny być jednocześnie stabilne i dobrze, gładko się prowadzić. Przewróceniu się na wózka na bok zapobiega duży rozstaw kółek oraz nisko (nie wyżej niż nieco nad tylnymi kółkami) położony kosz.

 • Pasy dla dziecka: Pasy trzypunktowe, obejmują dziecko w talii i między nóżkami, są lepsze niż pojedynczy pas w talii, a w przypadku wózków do joggingu najlepsze są pasy pięciopunktowe, mające dodatkowe paski trzymające barki dziecka. Pasy trzy- lub pięciopunktowe są niezbędne w wózkach wielofunkcyjnych, które mogą także służyć jako foteliki samochodowe.

 • Ułożenie główką do przodu: Niemowlak powinien podróżować w wózku ułożony twarzą w Twoją stronę, abyś miał go przez cały czas na oku. Także foteliki samochodowe dla noworodków i niemowląt będące elementami wózków wielofunkcyjnych muszą być montowane na siedzeniach tyłem do kierunku jazdy.

 • Całkowicie rozkładane siedziska: Aby wózek spacerowy był odpowiedni dla dzieci w wieku do trzech miesięcy, podnóżek i oparcie muszą się rozkładać na płasko.

 • Hamulce kół: Dobre hamulce mają pewną blokadę.

 • Blokady ruchomych elementów: Zdejmowane i ruchome elementy muszą mieć blokady chroniące przed odpadnięciem lub złożeniem.

 • Dobry stan: Wózek musi mieć wszystkie części i nie nosić śladów zużycia.

 • Zdejmowane, nadające się do prania tkaniny: Dobrze, jeśli wózek można wyczyścić, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Podstawy bezpiecznego używania wózka

Zawsze czytaj instrukcje dostarczone przez producenta wózka, a także weź pod uwagę następujące podstawowe zasady:

 • Zawsze, gdy sadzasz dziecko w wózku, przypinaj je pasami.

 • Zawsze miej dziecko na oku.

 • Składaj i rozkładaj wózek w bezpiecznej odległości od dziecka, aby uniknąć przycięcia mu palców lub innych urazów.

 • Pilnuj, aby dziecko nie miało w zasięgu rączek luźnych pasków lub sznureczków.

 • Nie pozwalaj dziecku bawić się wózkiem.

 • Gdy zatrzymujesz się na dłużej niż chwilę, zawsze włączaj hamulce wózka.

 • Nie wieszaj toreb na rączkach wózka ani innych jego elementach nieprzeznaczonych do tego celu.

 • Dbaj o wózek — regularnie dokręcaj śrubki i sprawdzaj połączenia, uzupełniaj brakujące i wymieniaj zniszczone części itd.


Do góryDo góry

Jak znaleźć wózki dziecięce w serwisie eBay


Jak znaleźć wózki dziecięce w serwisie eBay

Jeśli wiesz już, jakiego wózka szukasz, przejdź do kategorii Dla dzieci, kliknij łącze Wózki i foteliki i poszukaj przedmiotów.

 • Kategorie: Lista kategorii widoczna po lewej na każdej stronie pozwala filtrować wyświetlane aukcje według typu przedmiotu.

 • Wyszukiwanie według słów kluczowych: Możesz wyszukiwać określone wyrazy w nazwach aukcji eBay. Jeśli na przykład szukasz wózków głębokich Chicco, wpisz w polu wyszukiwania „Chicco” (bez cudzysłowów). Aby uzyskać więcej wyników, zaznacz opcję Wyszukiwanie w nazwach i opisach. Więcej porad dotyczących wyszukiwania według słów kluczowych zawiera strona porad dotyczących wyszukiwania.

Jeśli nie możesz znaleźć dokładnie tego, czego potrzebujesz, spróbuj poszukać w Sklepach eBay lub zapisz wyszukiwanie na stronie Mój eBay, a serwis eBay powiadomi Cię pocztą e-mail, gdy pojawi się przedmiot odpowiadający Twojemu wyszukiwaniu.


Do góryDo góry

Jak kupować wózki dziecięce bez ryzyka


Jak kupować wózki dziecięce bez ryzyka

Przed dokonaniem zakupu upewnij się, że wiesz dokładnie, co kupujesz, zbadaj sprzedawcę i zapoznaj się ze sposobami, w jakie serwisy eBay i PayPal chronią kupujących.

Wiedz, co kupujesz

Przeczytaj uważnie wszystkie informacje zawarte w aukcji przedmiotu.

 • Przelicz koszty dostawy, aby określić ostateczną cenę. Jeśli zakup jest kosztowny, upewnij się, że sprzedawca ubezpieczy przesyłkę.

 • Jeśli potrzebujesz dalszych informacji, zapytaj o nie, klikając łącze Zadaj pytanie sprzedającemu wyświetlane pod profilem sprzedającego.

 • Zawsze dokonuj swoich transakcji w serwisie eBay (gdy licytujesz, korzystasz z opcji Kup teraz lub Najlepsza oferta). Transakcje dokonane poza serwisem eBay nie są objęte programami ochrony przez serwis eBay.

 • Nigdy nie płać za przedmioty kupowane w serwisie eBay za pomocą usług błyskawicznych przekazów pieniężnych, jak Western Union lub MoneyGram. Te metody nie zapewniają bezpieczeństwa w przypadku płacenia nieznanym osobom.

Wiedz, kto sprzedaje

Poznaj informacje o sprzedawcy, aby być przekonanym do każdej transakcji i czuć się bezpiecznie.

 • Jaki jest wynik opinii sprzedającego? Ilu transakcji dokonał? Jaki ma procent pozytywnych ocen?

 • Co mówią inni kupujący w swoich opiniach? Czy sprzedawca zebrał pochwały?

 • Większość największych sprzedawców w serwisie eBay działa jak sklepy detaliczne i stosuje zasady dotyczące zwrotów. Czy sprzedający gwarantuje zwrot pieniędzy? Jakie są jego warunki?

Ochrona kupujących

Jeśli mimo wszystko w czasie dokonywania transakcji napotkasz problem, eBay i PayPal pomogą Ci go rozwiązać.

 • Bezpieczne płatności PayPal : Korzystając z systemu PayPal, możesz zapłacić sprzedawcy, nie udostępniając mu danych swojego konta bankowego ani numeru karty kredytowej.

 • Centrum bezpieczeństwa eBay : Aby dowiedzieć się, jak możesz chronić swoje konto, a także używać szybkich i skutecznych narzędzi eBay do rozwiązywania problemów, odwiedź Centrum bezpieczeństwa.


Do góryDo góry


 Poradnik przygotowany przez

eBay